Olimpieši

Latvijas cīkstoņi - Olimpisko spēļu dalībnieki brīvajā un grieķu romiešu cīņā

1912.gada olimpiāde Stokholmā


Attēlā: Krievijas delegācija Stokholmā - labajā pusē latvieši, kreisajā igauņi, centrā Krievijas sportisti. Fonā kuģis, uz kura olimpieši dzīvoja. Krievijas komandas sastāvā piedalījās 3 Latvijas cīkstoņi. ( Piedalījās arī Georgs Baumanis - divi zaudējumi Somijas cīkstoņiem, kuram gan vēstures avoti piedēvē Igaunijas vai Krievijas pārstāvniecību ).

Aleksandrs Miezītis

( 30.11.1889.Rīgā - apt.1946.g.Noriļskā )

Olimpiskajās spēlēs grieķu-romiešu cīņā 55 līdz 60 kg Izstājās 2.kārtā (divi zaudējumi -  Hetmaram un Makenzi ). 3.vieta Viskrievijas sporta spēlēs (1913.g.) un 3.vieta Krievijas čempionātā 1914.g. Krievijas atlētikas čempionātā Pēterburgā 1915.g. - galvenā balva. .Krievijas meistarsacīkšu uzvarētājs grieķu romiešu cīņā un boksā vieglajā svarā (1918.g.), Maskavas meistarsacīkšu uzvarētājs (1915.g.).

Dzimis Rīgā, galdnieka Pētera Miezīša un viņa sievas Otīlijas dzimušas Mendes ģimenē. Tajā laikā vairāki atlēti aktīvi interesējās arī par austrumu cīņas veidiem. Tas sporta cīnītājiem deva iespēju pilnveidoties arī kaujas mākslā (tuvcīņā). A.Miezītis bija viens no pazīstamākajiem šīs mākslas popularizētājiem Latvijā. 1935.gadā Rīgā viņš nodibināja džiu-džitsu klubu un II Pasaules kara laikā vadīja fiziskās audzināšanas un tuvcīņas nodarbības Latviešu Leģiona instruktoru un vada komandieru skolā (Bolderājā). Visvaldis Lācis (mūsdienās pazīstamais publicists, 9. un 10. Saeimas deputāts), kurš tolaik mācījās šajā skolā, 80.gadu beigās man pastāstīja:".. Miezītis, maza auguma ņiprs vīrs, mums karavīriem demonstrēja džitsu cīņas mākslu, gāžot gar zemi kā pelavmaisus augumā par sevi krietni raženākus tēvaiņus..".

Latvijas Smagatlētikas savienības valdes loceklis. LS0A olimpiskās vienības treneris smagatlētikā. Fiziskās audzināšanas instruk­tors policijā. Strādājis par treneri 1.Rīgas Atlētu klu­bā. Vadījis rīta vingrošanu Rīgas Radiofonā.  Sporta klubi: 1 .Rīgas Atlētu klubs.


Jānis Polis

(12.01.1893., Matīšu pag. - 29.09.1953., Rīga)

Kopš brīža, kad 1.Rīgas atlētu klubā iestājās abi draugi Jāņi - Polis un Krauze tas kļuva plaši pazīstams visā Krievijas impērijā. Viņi bija izcilākie šī kluba reprezentanti - tā rakstīja kluba rakstvedis Vilis Lācis.

Olimpisko spēļu dalībnieks 1912. gadā Stokholmā - svarā līdz 74.kg aizvada 3 cīņas - zaudē Kokotovičam ( Austrija ), uzvar Bekonu ( Anglija ) un zaudē Jokinenam ( Somija). Krievijas delegācijā bija iekļauti 28 sportisti no Rīgas, Vidzemes, Kurzemes un Zemgales. Savā otrajā olimpiādē 1924. gadā Parīzē Jānis pārstāvēja jau Latvijas valsts vienību svarā līdz 96.kg.- aizvada 4 cīņas un dala 5/7 vietu. Baltijas provinču meistara nosaukums, zelta un sudraba medaļa Viskrievijas olimpiādē 1913. un 1914. gadā. Krievijas čempions (1913.g.), I Viskrievijas olimpisko sacīkšu uzvarētājs (1913.g.), 2.vieta Viskrievijas olimpiskajās sacīkstēs (1914.g.). Baltijas provinces meistars (1912., 1913.g.). Seškārtējs Latvijas meistars smagajā svarā (1920.-1925.g.). Startējis 1921.gada Helsinku un 1923.g Vīnes pasaules čempionātā - 2.vieta. 1926.gadā pārgāja profesionāļos, izcīnījis "Eiropas meistara" titulu.  Vēlāk kādu laiku bija Latvijas valsts vienības cīkstoņu treneris. Trīsdesmitajos gados arī veiksmīgi cīnījās profesionāļu sabiedrībā. Pirmais pasaules karš trīs brāļus Poļus aizveda uz fronti, bet Jānis Krauze pārcēlās uz Petrogradu, kur kopīgiem latviešu, igauņu un somu sportistu spēkiem 1917.gadā nodibināja Sporta un izglītības biedrību "Latvija". Treneris biedrībā "Krauze". Trīsdesmito gadu vidū bijis Latvijas cīkstoņu valstsvienības treneris, vadījis sportistus Berlīnes olimpiskajās spēlēs (1936.g.). Pēc Otrā pasaules kara strādājis Rīgas Centrāltirgū. ( Plašāka informācija sadaļā Latvijas cīkstoņi )


Nikolajs Fārnasts

(01.10.1885. - ,,,)

1912.gada Olimpiskajās spēlēs svara kategorijā virs 82,5 kg, izstājās 2.kārtā (divi zaudējumi - Neseram (Vācija)  un Barretam ( Anglija ) - "nogulēja" cīņu. Baltijas provinces čempions (1907.g.). 1.Rīgas Atlētu klubs. Vēlāk arī vairāku profesionālo turnīru dalībnieks.1924.gada olimpiāde Parīzē

146 sportisti no 22 valstīm izgāja uz olimpiskā paklāja. Tātad arī seši latvieši. Vieglsvars Rūdolfs Ronis iesāka un turpināja lieliski. Pirmajā cīņā sīva uzvara pēc punktiem pār beļģi Kristofelu, tad uz pleciem nolikts turks Fuada, tad pārspēts arī kaimiņš igaunis Prakss. Ceturtā cīņa - ar ungāru Kereštešu- jau notika kā iespējamās zelta medaļas apspīdēta. Bet... tiesneši pēc sīvas spēkošanās lēma par labu ungāram. Latvieši cēlās lielā sašutumā: te nav nekādas taisnības, uzvara pienākas Ronim!!! Tika iesniegts oficiāls protests, kurš tika oficiāli noraidīts. Tad Rūdolfs Ronis, kurš nebūt nebija zaudējis izredzes uz vismaz bronzas medaļu, lepnā kārtā uz nākamo, piekto cīņu vispār neizgāja. Ar viņu solidarizējās arī Jānis Polis un Arnolds Baumanis, tāpat neierodoties uz savām kārtējām cīņām. Baumanim bija viena uzvara divās cīņās; tālākā perspektīva neskaidra, taču nekādā ziņā ne bezcerīga. Savukārt Polim situācija pirms lepnības bija pavisam skaidra un cerīga. Pēc zaudējuma dānim Larsenam uz pleciem nospiests itālis Gjuria, uzveikts beļģis Potjē, un jāiet pēc bronzas medaļas pret ungāru (atkal ungāru!) Bado. Šī iespēja tika ar paša lēmumu izjaukta, pazaudēta - it kā solidaritātes dēļ...
Pastāv gan arī cita versija. Pēc tās mūsu cīkstoņus no turpmākām sacensībām atsaukuši Latvijas cīkstoņu komandas pārstāvji un tiesneši Arnolds Paulockis un Pēteris Josts. Toties Latvijas delegācijas vadītājs, LOK priekšsēdis Jānis Dikmanis, bija pārskaities: kā ir pieļautas tik radikālas, izšķirīgas izdarības bez jelkādas sazināšanās ar viņu. "Nepiedodama rīcība!"-- tā Dikmanis.

Piedalās 6 Latvijas komandas cīkstoņi:

Alberts Krievs

(08.09.1902.- 1971.)

Augusts Alberts Krievs dzimis Rīgā, virpotāja Jāņa Roberta Krieva un viņa sievas Paulīnes dzimušas Rudzītes ģimenē.

Pārstāvējis sporta klubu "Krauze". Olimpiskajās spēlēs svara kategorijā līdz 58 kg izstājās 2.kārtā (divi zaudējumi). Divkārtējs Latvijas meistars: 1923.g. - vieglajā svarā, 1925.g. - "spalvas" svarā. Sporta klubs - "Krauze". Ja nebija plecu uzvaras, tad Olimpiskajās spēlēs cīņas ilga 20 minūtes. Pēc diviem zaudējumiem bija jāizstājas. 25 dalībnieku konkurencē Alberts Krievs zaudēja holandietim un ungārietim.

"Starp mums, Austrālijā, nav vairs neatkarīgās Latvijas kādreiz teicamais meistars grieķu-romiesu ciņā Alberts Krievs. Viņa lielākās meistarības laiks bija tagad tālie divdesmitie gadi: Alb. Krievs, startējot no smagatlētu kluba Krauze, bija Latvijas meistars grieku-romiešu cīņā vieglajā svarā 1923. gadā un spalvas svarā 1925.gadā. Tajā pašā 1925. gadā vinš reprezentēja Latviju arī mūsu pašā pirmajā valstu sacīkstē minētajā sporta veidā, kad Igaunija sacensībā Rīgā pārspēja Latviju 21 - 15. Krauze bija smagatlētikas entuziastu dibināts klubs, godinot latviešu pirmo pasaules rekordistu svaru celšanā Jāni Krauzi, kas savus ievērojamākos rezultātus sasniedza laikā starp 1913. un 1915. gadu, vēlāk aizejot pāragrā nāvē. Krauzieši nepavisam nebija turīgi ļaudis, bet ar ārkārtēju sīkstumu turēja savu klubu pie dzīvības līdz pat trīsdesmito gadu vidum. Krauzes telpas daudzkārt bija tikpat šauras, cik lētas. Taču tur trenējās tādi vīri kā vēlākais Eiropas čempions E.Bietags u. c. Pat divdesmito gadu beigu posma latviešu labākais basketbolists Rūdolfs Junciņš gāja uz Krauzi pacīkstēties, lai basketbola spēlei "dabūtu muskuļus mazliet augšā". Arī A. Krievs sava sportista laika labākajos gados reprezentēja Krauzi.
Pēc vecā meistara Alb. Krieva nāves Austrālijā vairs palicis tikai viens neatkarīgas Latvijas laika izcils cīkstonis - Viktors Andrejs Melburnā. Viņa labais laiks bija trīsdesmitie gadi. Alberta Krieva dēls - gleznotājs Džems Krīvs." Miris 1971. gadā Sidnejā, Austrālijā.

Avots: Austrālijas latvietis, 23.07.1971


Arnolds Baumanis

(03.05.1901. - ...)

Dzimis Vīķu muižā - Gusta Baumaņa un Līzes dzimušas Lūses ģimenē (pēc pases datiem - Vecates pagastā). Pārstāvējis sporta klubu "Krauze". Piedalījies 1924. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Parīzē. Startēja svara kategorijā līdz 82,5 kg, izstājās 3. kārtā. Trīs reizes uzvarējis Latvijas čempionātā pussmagajā svarā (1924, 1932, 1933). Sieva - Lība Līna dzimusi Ikvild, dēls - Alfreds (dzimis 1920. gadā Petrogradā). Šķīries 1925. gadā. Arestēts 1940. gada oktobrī kā aizsargs.

Olimpiskie sasniegumi - Piedalījies VIII OS (1924.g.): svara kategorijā līdz 82,5 kg izstājās 3.kārtā (viena uzvara, viens zaudējums, 3.kārtā atteicās no cīņas). Citi sasniegumi sportā: Trīskārtējs Latvijas meistars pussmagajā svarā (1924., 1932., 1933.g.).Sporta klubs - "Krauze".


Jānis Polis

Savā otrajā olimpiādē 1924. gadā Parīzē Jānis pārstāvēja jau Latvijas valsts vienību svarā līdz 96.kg.- aizvada 4 cīņas un dala 5/7vietu. ( Plašāka informācija sadaļā Latvijas cīkstoņi )

Jānis Rudzītis

( 17.11.1903. - 5.11.1967.)

Dzimis Aizputes apriņķa Ziemupes pagasta Saraiķu muižas kalpa Miķeļa Rudzīša un viņa sievas Margietas ģimenē. Pēc profesijas bija galdnieks. Rīgā viņam piederēja galdnieku darbnīca, kas pasūtījumus izpildīja arī Latvijas Universitātei un Kara ministrijai. Jānis Rudzītis bija 1924. gada vasaras olimpisko spēļu dalībnieks. Viņš startēja grieķu-romiešu cīņā svara kategorijā līdz 66 kg. Šajā kategorijā bija 27 dalībnieki. Rudzītis izstājās otrajā kārtā (pirmajā kārtā pēc punktiem zaudēja Austrijas cīkstonim Kārlim Mezulianam, otrajā kārtā - dānim Pēterim Ēriksenam), pārsniedzot soda punktu limitu. Rudzītis bija trīskārtīgs Latvijas meistars grieķu-romiešu cīņā - 1924. gadā spalvas svarā, 1934. un 1935. gadā vieglajā svarā. Nodarbojies arī ar svarcelšanu, 1922. gada Latvijas meistars vieglajā svarā. Kopš 1925.g. viens no SSS Bīvības vārtu nodaļas vadītājiem, LSDSP biedrs. Sacensībās pārstāvēja sporta klubu "Krauze". Kara beigās devās bēgļu gaitās uz Vāciju. Tur dzīvoja Gēstahtas bēgļu nometnē "Saule". Bija nometnes tehniskais vadītājs. Vēlāk emigrēja uz Austrāliju, dzīvoja Viktorijas štata pilsētā Balaratā un strādāja par namdari. Sporta klubi - "Krauze", LAS, SSS.


Kārlis Vilciņš

(01.11.1892., Jumprava - 07.05.1972., Rīga)

Dzimis Lieljumpravas "Jaunsiļķēnu" kalpa Andreja Vilciņa un viņa sievas Ilzes ģimenē. Vilciņš bija 1924. gada vasaras olimpisko spēļu dalībnieks. Piedalījās grieķu-romiešu cīņas sacensībās vidējā svarā (līdz 74 kg). Izstājās trešajā kārtā, pirmajā kārtā viņš uzvarēja, bet otrajā un trešajā zaudēja. Vilciņš bijis pieckārtējs Latvijas meistars - 1922., 1925.un 1931. gadā pussmagajā; 1929. un 1933. gadā vidējā svarā. Startējis no sporta klubiem - 1. Rīgas Atlētu klubs, ASK, RJSK un "Krauze". Vilciņš sacensībās piedalījies līdz pat 1945. gadam. Bijis arī cīņas sporta tiesnesis. Sieva Līna dzimusi Benefelds (šķīries 1936. gadā). 1938. gadā precējies otrreiz ar Valdu dzimušu Zaķīti. Strādājis ķīmiskajā tīrītavā, Rīgas ostā un Rīgas Vidzemes kolhoza tirgū.  Sporta klubi - 1.Rīgas Atlētu klubs, ASK, RJSK, "Krauze"


Rūdolfs Ronis

( 07.03.1897., Igaunijā - 30.03.1970., Rīga)

Augstākie sasniegumi sportā: Olimpiskajās spēlēs Parīzē 1924.g. - grieķu-romiešu cīņā svara kategorijā līdz 67,5 kg izstājās 5.kārtā - trīs uzvaras, viens zaudējums - pēc punktiem dalīta 6./9.vieta. Pasaules vicečempions vieglajā svarā (1921.g. Helsinki), 4.vieta Eiropas čempionātā vidējā svarā (1926.g.). Astoņkārtējs Latvijas meistars pussmagajā (1920., 1921., 1923., 1926.g.), vidējā (1924., 1928., 1930.g.) un vieglajā svarā (1925.g.). Pieckārtējs Latvijas Olimpiādes čempions. Krievijas čempions 1916.g. un 1918.g. Krievijas vicečempions Pēterburgā 1917.g. Pēterburgas čempions 1918.g.

1916.g. grupa latviešu sportistu Vītiņš, Ronis, Svilpe, Josts u.c. Pēterburgā nodibināja sporta biedrību "Latvija", kuru uzskata par pirmsākumu vēlākajai atlētu vidū populārajai sporta biedrībai "Krauze". Vadījis sporta biedrības "Krauze" Rūjienas nodaļu, sporta tiesnesis. Sporta klubi - "Krauze", RPDSK, "Kalev" . ( Plašāka informācija sadaļā Latvijas cīkstoņi )


1928.gada olimpiāde Amsterdamā


Latviju pārstāv 2 cīkstoņi:

Alberts Zvejnieks

( 28.12.1902., Daugavpils apriņķis - 30.11.1987., Rīga)

Olimpiskie sasniegumi:  IX 1928 Amsterdama cīņas sports Grieķu-Romiešu cīņa 84 līdz 96 kg Izstājās  3.kārtā (viena uzvara, divi zaudējumi. .Latvijas delegācijas karognesējs IX olimpiādes spēlēs Amsterdamā (1928.g.). XI 1936 Berlīne Cīņas sports Grieķu-Romiešu cīņa 84 līdz 96 kg Izstājās 3.kārtā (viena uzvara, divi zaudējumi)

Citi sasniegumi sportā: 3.vietas ieguvējs smagajā svarā Eiropas čempionātos 1934. un 1935.gadā. Startējis arī 1926., 1929., 1931.g.Seškārtējs Latvijas meistars smagajā svarā (1926.-1929., 1932., 1933.g.). Sporta klubs - 2.Rīgas Atlētu klubs. Absolvējis Latvijas Tautas universitātes Fiziskās audzināšanas institūtu (1940.g.). Strādājis par fiziskās audzināšanas skolotāju un pasniedzēju LVFKI smagatlētikas katedrā. Treneris. PSRS Goda tiesnesis. Kopš 1988.gada notiek A.Zvejnieka piemiņas turnīrs. ( Plašāka informācija sadaļā Latvijas cīkstoņi )Kārlis Pētersons

Dz. 30.11.1900., Rūjienā

Olimpiskie sasniegumi: IX 1928 Amsterdama: Cīņas sports Grieķu-Romiešu cīņa 74 līdz 84 kg Izstājās 3.kārtā (viena uzvara, divi zaudējumi).

Citi sasniegumi sportā: Latvijas meistars pussmagajā (1927.-1930.g.) un smagajā svarā (1936.,1937.g.). Izglītība un nodarbošanās: Latvijas armijas virsnieks, vadījis ASK smagatlētikas sekciju. Sporta klubi - "Krauze", ASK. Rūjienā tika dibināta biedrības "Krauze" nodaļa, kurā izauga daudzi slaveni Latvijas cīkstoņi - Edvīns Bietags, Kārlis Pētersons, Pāvels Atars, Augusts Ķīsis, Ādolfs Mednis, Edgars Kics, Jānis Kics u.c. Kārlis Pētersons - septiņkārtējs Latvijas meistars grieķu-romiešu cīņā. Grieķu-romiešu cīņas atlētu pirmajās rindās jau vairāk kā divpadsmit gadus turas smagatlēts Kārlis Pētersons. Sākumā labākos panākumus viņš gūst pussmagā svarā, bet pēdējos gados viņš -izveidojies par smagsvaru, kura spējas mērojamas ar internacionālu mērauklu. Vietējās sacīk stēs viņš vienmēr ir pirmo triju smagsva ru vidū. Bez tam Pētersons labus panākumus guvis arī otrā smagatlētikas nozarē - svaru celšanā. Ar sportu viņš sāk nodarboties 15 gadu vecumā. Toreiz zēna sirdslieta ir futbols, skriešana, lēkšana. Sistemātiski ar sportu Pētersons sāk no darboties 1920. g., kad tam ir deviņpadsmit gadu. Rūjienas ģimnāzijā viņš iepazīstas tuvāk ar vingrošanu uz rīkiem un svaru celšanu. Par smagātlētiku jaunekli iein teresē Rūjienā uz sacīkstēm izbraukušais Jānis Polis, vēlāk Ronis v.c, kas tur no dibināja «Krauzes» nodaļu. Krauziešos arī Pētersons izmēģinās lau šanās sportā. Sākumā tam parasti jākrīt uz pleciem ne tikai Roņa mestam, bet arī gandrīz visi iesācēji to pieveic. Bet Pē tersons par to daudz neskumst, viņu in teresē nevis uzvara, bet pati grieķu-ro miešu cīņa. Pamazām jau viens otrs pre tinieks dabū liekties Pētersona priekšā. Panākumi modina pašapziņu un dod uz mudinājumu trenēties cītīgāk. 1923. g. Pētersons iet izpildīt savu pil soņapienākumu - karadienestu. Kara vīra gaitas tam iekrīt sākt Rīgā. Arī metropolē viņš turpina trenēties, iestājo ties Armijas sporta klubā. Tajā pat gadā piedalās pirmās l sacīkstēs. Tās ir armijas meistarsacīkstēs, kur Pētersons pussmagā svarā izcīna pirmo vietu un armijas meis tara titulu. Šis panākums atklātās sacīkstēs dod jaunajam cīkstonim jaunu sparu. Armijas meistarsacīkstēm seko starts Latvijas meistarsacīkstēs. Pēdējās konkurence ir krietni spēcīga, un armijas meistaram nā kas liekties Baumaņa un Zvejnieka priek šā un tā palikt bez vietas. Nākošie gadi paiet rūpīgos treniņos un grieķu-romiešu cīņas studijās. Tas dod gaidītos, augļus, un 1926. g. Pētersons iz cīna pirmo reizi Latvijas meistara titulu pussmagā svarā. Nākošā gadā šo sporta titulu viņš sek mīgāk aizstāv un patur veselus piecus ga dus no vietas.
1932. g. sacīkstēs Latvijas meistars vā rīgi samežģī kāju, kādēļ divus gadus ne startē grieķu - romiešu cīņā. Bet bez sporta nodarbībām sportists nevar iztikt, tādēļ viņš atgriežas pie otra iemīļotā sporta veida - svaru celšanas un gūst arī te ievērojamus panākumus, Starp citu viņš
izcīna arī Latvijas meistara nosaukumu smagā svarā par 1932. g., sasniedzot abrocīgā grūšanā 125 kg, spiešanā - 97,5 un raušanā 87,5 kg.1934. g. viņš atgriežas uz paklāja. Nu viņam nākas cīnīties smagā svarā. Latvijas meistarsacīkstēs viņš paliek otrā vietā. Pirmais ir Bietags, bet trešais Zvejnieks. 1935. g. Pētersons meistarsacīkstēs ne startē, bet 1936. g. viņš ir atkal Latvijas meistars. Par tādu viņš kļūst finālā, pie veicot Zvejnieku pēc punktiem. Sevi par smagsvaru meistaru Pētersons apliecina arī 1937. g., noliekot uz pleciem Zvejnieku, Mendziņu un Skuju . uzvarot pēc punktiem. Rīgas meistartitulu pussmagā svarā K. Pētersons turēja no 1926. līdz 1931. g., bet smagā svarā - no 1934. g. līdz 1937. g. Viņš trīs reizes piedalījies arī olimpis kās sacīkstēs, 1927. un 1931. g. pussmagā svarā tam piekrīt olimpiskā meistara gods, bet 1935. g., startējot smagā svarā, viņš spiests atzīt Bietaga pārākumu un apmierināties ar otro vietu. K. Pētersons sešas reizes aizstāvējis Latvijas krāsas valstu sacīkstēs ar Igauniju. Visi starti ar valsts krāsām uz krūtīm viņam bija sekmīgi, - tie deva pie cas-uzvaras! . Tikai 1925. g., kad cīņa valsts komandā bija pirmā Pētersona cīņa ārzemēs, viņš zaudēja. Valsts komandā viņš startēja pussmagā svarā. 1928. g. Pētersons ir mūsu smagatlētu izlases sastāvā, kas brauc uz: olimpiādi Amsterdamā. Tur viņš pussmagā svarā paliek sestā vietā ar divām uzvarām un diviem .zaudējumiem. Gadu vēlāk viņš piedalās Eiropas meis tarsacīkstēs Dortmundā un savā svarā iekāro ceturto vietu. Tāpat ceturtais viņš ir 1931. g. Eiropas meistarsacīkstēs Prāgā.
Vairākkārt viņš sekmīgi cīnījies ASK un igauņu klubu sacīkstēs Tallinā un Tartū. . Savas sportiskās ' formas uzturēšanai seržants Pētersons trenējas trīs reizes ne dēļā. Vasaru viņš skrien laukumā, lec un vingro brīvās kustības, bet ziemu trenē jas telpās, kur slīpējas paņēmienos, vingro ar medicīnas bumbu v. t. t. Treniņus Viņš izdara parasti vakaros un tiem nododas 2-3 stundas. Kopš 1934. g. K. Pētersonam uzticēts vadīt Armijas sporta kluba smagatlētu sekciju, ko Viņš veic ar lielu lietpratību. Bez tam viņš . arī" trenē AŠK šmagatlētus grieķu - romiešu cīņā un savas bagā tīgās zināšanas un pieredzējumus izmanto jaunās atlētu paaudzes sagatavošanā. Patlaban Pētersons ir teicamā formā, do mā vēl daudzus gadus būt aktīvs smagat lētikas sportā un cītīgi gatavojas Eiropas meistarsacīkstēm , Tallinā, kas notiks ap rīlī. Eiropas meistarsacīkstēs viņš cer pie dalīties • pussmagā svarā, nodzenot svaru
enerģiskos treniņos. K. Pētersona ilgā darbība smagatlētikā, enerģija, sportista intelliģence un labā forma dod iemeslu sagaidīt arī nākotnē no viņa līdzšinējos, kā arī vēl lielākus panākumus uz grieķu-romiešu cīņas paklāja. (daļa materiāla no: Fiziskā kultūra un sports - 1938.g.)


1936.gada olimpiāde Berlīnē

Piedalās  3 Latvijas cīkstoņi

Alberts Zvejnieks

(28.12.1902., Daugavpils apriņķis - 30.11.1987., Rīga)

Savās otrajās olimpiskajās spēlēs Alberts Zvejnieks  Grieķu-Romiešu cīņa 84 līdz 96 kg Izstājās 3.kārtā (viena uzvara, divi zaudējumi). ( Plašāka informācija sadaļā Latvijas cīkstoņi )


Edvīns Bietags

(28.02.1908., Rūjienā - 29.09.1983., Jūrmalā)

Olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs 1936.g. Berlīnē grieķu-romiešu cīņā svara kategorijā līdz 87 kg (četras uzvaras, viens zaudējums). Tas ir augstākais latviešu cīkstoņu sasniegums olimpiskajās spēlēs ! Sacensību pirmajās četrās cīņās E. Bietags izcīnīja uzvaras pār vācieti Verneru Zēlenbinderu, igauni Augustu Neo, ungāru Ģulu Bobisu un turku Mustafu Avcioglu. Fināla cīņā par Olimpisko zelta medaļu viņa pretinieks bija zviedrs Aksels Kadjērs, kuru E. Bietags bija uzvarējis Eiropas čempionātā Romā, 1934. gadā. Berlīnē tiesneši lēma par labu zviedram, kad pēc 15 minūšu cīņas neviens no cīkstoņiem nebija guvis acīmredzamu pārsvaru, un Edvīns Bietags kļuva par Olimpiskās sudraba medaļas laureātu.

Eiropas čempions - 1934.g., 1939.g. - 5.vieta, startējis arī 1935. un 1938.g. Seškārtējs Latvijas meistars smagajā svarā (1930., 1931., 1934., 1935., 1938., 1940.g.).

Sporta klubi - "Krauze", Latvijas boksa klubs, LAS. Treneri - Rūdolfs Ronis, Jānis Polis. Vēlāk LAS grieķu romiešu cīņas sekcijas vadītājs.  ( Plašāka informācija sadaļā Latvijas cīkstoņi )


Krišjānis Kundziņš

(19.03.1905. - 23.02.1993., Rīgā)


Olimpiskie sasniegumi: XI 1936 Berlīne Cīņas sports - 5 vieta

Citi sasniegumi cīņas sportā: Piedalījies 1935.g. Kopenhāgenā, 1937.g. Parīzē, 1938.g. Tallinā un 1939.gada Oslo Eiropas čempionātos. Seškārtējs Latvijas meistars ("spalvas" svarā -1931., 1932., 1935., 1936,.1937.g., vieglajā svarā - 1940., 1942.g.). Latvijas olimpiādes uzvarētājs 1931., 1935., 1939.g., vicečempions 1930., 1933., 1934., 1938.g. PSRS čempionātos - 1946.g. Rostovā - 7 vieta, 1947.g. Maskavā - 4.vieta. ( Plašāka informācija sadaļā Latvijas cīkstoņi )


1992.gada olimpiāde Barselonā

Eduards Žukovs

Dzimis - 21.01.1972., Daugavpils

Treneri - V.Kožemjakins, Valentīns Kondratenko

Olimpiskie sasniegumi: XXV 1992 Barselona Cīņas sports Brīvā cīņa vīrieši 60 līdz 66 kg 11./12. vieta- viena uzvara, trīs zaudējumi. Citi sasniegumi sportā: Starts Eiropas čempionātos: 1992.g. - 6.vieta, 1995.g. - 12.vieta (68 kg), 1996.g. - 22.vieta (68 kg). Pasaules čempionātā 1994.g. - 11.vieta. Latvijas čempions 1992., 1993., 1996., 1997.g., sudrabs - 1991.g., bronza - 1990. un 1998.g.

Izglītība un nodarbošanās - Absolvējis Daugavpils 4.vidusskolu (1989.g.) un DPI (1994.g.). Dzīvo ASV


1996.gada olimpiāde Atlantā

Aigars Jansons

Dz. 27.01.1971., Siguldā

Treneri - Tālivaldis Ģēvele, Vladimirs Škirpo, Imants Klintsons.

Olimpiskie sasniegumi: XXVI 1996 Atlanta Cīņas sports Grieķu-Romiešu cīņa 55 līdz 60 kg 9.vieta. Citi sasniegumi sportā: Starts pasaules čempionātos: 1993. g. - izstājās 1.kārtā svara kategorijā līdz 57 kg, 1994.g. - 14.vieta (57 kg), 1995.g. - izstājās 1. kārtā (57 kg), 1997.g. - 21. vieta (58 kg), 1998.g. - 16.vieta (58 kg), 1999.g. - 11. vieta (58 kg).Starts Eiropas čempionātos: 1993.g. - izstājās 1. kārtā (57 kg), 1994.g. - 10.vieta (57 kg), 1995.g. - 13.vieta (57 kg), 1996.g. - 6.vieta (57 kg), 1997.g. - izstājās 2.kārtā (58 kg).Pieckārtējs Latvijas čempions svara kategorijās līdz 62 kg (1993. - 1996.g.) un līdz 63 kg (1997.g.).

Izglītība un nodarbošanās - Absolvējis MSI (1990.g.).  Treneris


2000.gada olimpiāde Sidnejā

Igors Samušonoks

Dzimis: 06.11.1972., Rīga

Treneri: Visvaldis Freidenfelds. Olimpiskie sasniegumi: XXVII 2000 Sidneja Cīņas sports Grieķu-Romiešu cīņa 74 līdz 84 kg 11.vieta

Citi sasniegumi sportā: Pasaules junioru čempions (1990.g.). Eiropas vicečempions svara kategorijā Iīdz 85kg (1999.g.).Starts pasaules čempionātos: 1993.g. - 13.vieta, 1994.g. -15.vieta, 1997.g. -16.vieta, 1999.g. -17.vieta, 2003.g. - 17.vieta. Starts Eiropas čempionātos: 1994.g. - 10.vieta, 1995.g. - 7.vieta, 1996.g. - 11 .vieta, 1997.g. -10.vieta, 1998.g. - 11 .vieta, 1999.g. - 2.vieta. Desmitkārtējs Latvijas čempions. Absolvējis Rīgas 89.vidusskolu un LSPA (1994.g.)


2004.gada olimpiāde Atēnas

Igors Kostins

Dz. 27.11.1981., Rīga, Latvija

Treneri: Andrejs Trubeckojs

Olimpiskie sasniegumi: XXVIII 2004 Atēnas Cīņas sports Grieķu-Romiešu cīņa 84 līdz 96 kg 18.vieta

Citi sasniegumi sportā:  WC - 2003.g. - 17. vieta, 2002.g. - 21. vieta,WJC - 2000.g. - 13. vieta, 2001.g. - 23. vieta, EC - 2002.g. - 23. vieta, 2003.g. - 19. vieta. Daudzkārtējs Latvijas čempions GR cīņā, arī MMA cīkstonis.


2012.gada olimpiāde Londona

Armands Zvirbulis

Dz. - 11.09.1987., Gulbene, Latvija

Treneri - Dzintars Abakoks, Visvaldis Freidenfelds. Olimpiskie sasniegumi: XXX 2012 Londona Cīņas sports Brīvā cīņa vīrieši 74 līdz 84 kg 10.vieta

Citi sasniegumi sportā - čempionātu pieredze: 2015.g.- EČ 10.vieta, 2014.g.- EČ 19.vieta, 2013.g.- EČ 9.vieta, 2012.g.- EČ 5.vieta, 2011.g.- PČ 5.vieta, 2010.g.- EČ 9.vieta, 2010.g.- PČ 20.vieta, 2009.g.- EČ 16.vieta, 2009.g.- PČ 19.vieta, 2008.g.- EČ 18.vieta, 2007.g.- EČ junioriem 1.vieta, 2006.g.- EČ junioriem 7.vieta, 2006.g.- PČ junioriem 14.vieta, 2005.g.- PČ U-20 9.vieta, 2004.g.- EČ kadetiem 17.-19.vieta. Astoņkārtējs Latvijas čempions. LCF prezidents (2019.g.).

Intereses: slēpošana, kalnu motocikli, ūdens prieki

Anastasija Grigorjeva

Dz. 12.05.1990., Daugavpils, Latvija

Treneri -Ļubova Kopilova, Sergejs Kursītis

Olimpiskie sasniegumi: XXXI 2016 Riodežaneiro Cīņas sports Brīvā cīņa sievietes 55 līdz 63 kg 8.vieta XXX 2012 Londona Cīņas sports Brīvā cīņa sievietes 55 līdz 63 kg 9.vieta

Citi sasniegumi sportā: 2017.g.  PČ-3.vieta, EČ 2.vieta, 2016.g.- EČ 1.vieta, 2015.g.- EČ 3.vieta, 2014.g.- PČ 3.vieta, 2014.g.- EČ 1.vieta, 2013.g.- EČ 1.vieta, 2013.g.- Golden Grand Prix 1.vieta, 2012.g.- EČ 2.vieta, 2012.g.- Golden Grand prix 1., 2.,3.vietas, 2011.g.- EČ 7.vieta, 2011.g.- PČ 15.vieta, 2010.g.- EČ 1.vieta, 2010.g.- EČ junioriem 3.vieta, 2010.g.- PČ junioriem 15.vieta, 2009.g.- EČ 8.vieta, 2009.g.- EČ junioriem 2.vieta, 2009.g.- PČ junioriem 2.vieta, 2009.g.- PČ 21.vieta, 2008.g.- EČ 8.vieta, 2008.g.- EČ junioriem 1.vieta, 2008.g.- PČ junioriem 5.vieta, 2007.g.- EČ 7.vieta, 2007.g.- EČ kadetiem 2.vieta, 2007.g.- PČ junioriem 17.vieta, 2006.g.- EČ kadetiem 15.vieta. Daudzkārtēja Latvijas čempione. Intereses: jāšana ar zirgiem, teniss. Sporta veida izvēle: laimīga nejaušība


2016.gada olimpiāde Riodežaneiro

Anastasija Grigorjeva

XXXI 2016 Riodežaneiro Cīņas sports Brīvā cīņa sievietes 55 līdz 63 kg -  8.vieta